Stanislava Vašková, Štěpán Kyjonka, Monika Brychtová
19.5.2025

GRAF MĚSÍCE: Počty zdravotnických pracovníků a podíl cizinců v českém

Jaké je zastoupení zahraničních pracovníků v českém zdravotnictví a ve kterých profesních skupinách se nejčastěji uplatňují? Podívejte se na aktuální data v grafu měsíce, který připravil Jan Vrána s kolegy.
Komentáře
Vizualizace
Zdravotnické profese

Tento graf měsíce poskytuje detailní pohled na počet zdravotnických pracovníků a zastoupení cizinců v jednotlivých profesních skupinách v České republice. Existuje další potenciál využít zahraniční zdravotnický personál, a to vzhledem k tomu, že v zemích OECD je podíl zahraničních zdravotnických pracovníků i více než dvojnásobný? Například podíl lékařů vzdělaných mimo vlastní zemi původu je v zemích OECD 18,9%, ale v zemích jako Izrael, Norsko či Irsko přesahuje 40 % všech lékařů v zemi. Vzhledem ke stárnutí populaci lze očekávat, že bude růst poptávka po zdravotních a sociálních pracovnících až o 45-46 % pro lékaře a zdravotní sestry, jak ukazuje predikce OECD do roku 2040.

Naprostá většina zdravotnických pracovníků v ČR jsou čeští občané (94,1 %). Největší zastoupení mezi cizinci mají Slováci (3,7 %), kteří tvoří nejpočetnější zahraniční skupinu téměř ve všech profesních kategoriích – výjimku představuje pouze podpůrný personál a zubní péče. Pracovníci z ostatních zemí EU a mimo EU zaujímají v českém zdravotnictví jen velmi malý podíl.

V kontextu distribuce pracovní síly ve zdravotnictví do jednotlivých skupin lze pozorovat, že nejpočetnější skupiny představují sestry a lékaři, kde zároveň pracuje i nejvíce zahraničních pracovníků v absolutních číslech. Nejvyšší procentuální zastoupení cizinců je však patrné mezi lékaři, farmaceuty a v oblasti stomatologie.

Převažují zdravotníci ze Slovenska, lidé z třetích zemích jsou v českém zdravotnictví zastoupeni minimálně

Jak ukazuje graf níže, v absolutních počtech má české zdravotnictví nejvíce zdravotníků ze zahraničí mezi lékaři a sestrami. Celkově převažují zdravotníci ze Slovenska (4 366 z 6 109 zahraničních lékařů, zdravotníci z dalších zemí EU tvoří pouze malou část cizinců v našem zdravotnictví (jen asi 3,6% ze všech). To naznačuje i malou atraktivitu českého zdravotnictví pro občany Evropské unie, byť by jejich příchod nebyl omezen vízovou politikou podobně jako u těch, kteří pochází z třetích zemí.

Podíl zahraničních pracovníků zůstává nižší, než je běžné v zemích OECD

Podíl zahraničních pracovníků je ale ve všech profesních skupinách relativně nízký, což ukazuje silnou závislost českého zdravotnictví na domácích pracovnících. Nízký počet cizinců v českém zdravotnictví může souviset s jazykovou bariérou nebo nižší atraktivitou pracovních podmínek v ČR ve srovnání s jinými evropskými státy.

Další potenciál

České zdravotnictví v současnosti nevyužívá efektivně své lidské zdroje, byť je počet lékařů i zdravotních sester na průměru zemí OECD. V kontextu stárnoucí populace lze očekávat nárůst poptávky po zdravotních službách ve všech vyspělých zemích, včetně ČR, přičemž lze očekávat, že počet personálu, který bude vycházet z českých vysokých škol nemusí tomuto trendu stačit. Klíčové proto bude zohlednit doporučení pro rozvoj personálních kapacit zdravotnictví, a to zejména v těchto oblastech

  • podpora atraktivity zdravotnických povolání: snížení míry odchodů zdravotníků z důvodů vyhoření, přesčasů a nedostatečné podpory vybraných skupin zdravotníků (viz. naše předchozí analýza otázky podpory rodičů ve zdravotnictví)
  • zvýšení podpory příchodu nového personálu: využití současných kapacit zdravotnických oborů, např. navýšení počtu studentů na lékařských fakultách, pro navýšení dostupnosti personálu, zejména v regionech, kde chybí nejvíce
  • inovace vedoucí k vyšší produktivitě, i díky využití technologií: snížení byrokratické zátěže zdravotníků, zvýšení efektivity práce a snížení rizika vyhoření
  • podpora příchodu a integrace zahraničního personálu do zdravotnictví:  urychlení a zjednodušení procesu integrace zahraničního personálu v českém zdravotnictví, včetně podpory jazykového vzdělávání, uznávání zahraničního vzdělání a podpory rekvalifikace zahraničního zdravotnického personálu
Závěr
Stáhnout whitepapers
Stáhněte si whitepapers v .pdf podobě pro podrobnější informace na toto téma